Biyografi


      Prof. Dr. Vahide Savcı Kimdir?

1985 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni derece ile bitirmiş ve 1991 yılında aynı üniversitede Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda eğitimini tamamlayarak uzmanlık derecesi almıştır.

1992-1994 yılları arasında Massacchusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Beyin ve Kognitif Bilimler Departmanı’nda , Prof. Dr. Richard Wurtman’ın yönettiği Nöroendokrin Düzenleme Laboratuvarı’nda doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmıştır.

Farmakoloji yaşamı boyunca temel araştırma ve ilgi alanı parasempatik sistemin, diğer adıyla, kolinerjik sistemin farmakolojisi olmuştur. Dolayısıyla Wellbeing felsefesinin merkezinde yer alan vagus sinirini içeren temel otonom sistemlerle ilgili olarak çalışmış ve bu alanlarda çok sayıda uluslararası yayın, bildiri ve ödüllerin sahibi olmuştur.
1996 yılında Doçent, 2002 yılında Profesörlük ünvanını almıştır. 2021 yılında emekli olana kadar Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda bir çok akademik ve idari görevler üstlenmiştir. Kısaca bahsetmek gerekirse...

2004-2008 yıllarında Anabilim Dalı Başkanlığı yapmış olan Prof. Dr. Vahide Savcı, 2007-2013 yılları arasında TÜBİTAK Sağlık Bilimleri Araştırma Grubu’nda Komite Üyesi, 2009-2011 yılları arasında Tıp Fakültesi Eğitimden Sorumlu Dekan Yardımcısı ve 2008-2012 yılları arasında Üniversite Bilimsel Araştırma Komisyonu’nda Tıp Fakültesi Temsilcisi olarak görev almıştır. 2001 yılında, 4 yıl boyunca gece derslerine devam ettiği, Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Türk Sanat Müziği Bölümü’nden mezun olmuştur.

2015 yılından beri karakalem çizim ve suluboya resim ile ilgilenmektedir. Başlangıçta ressam ve grafik sanatçısı Pat Howard’ın “Thepaintedprism” adlı web sitesi üzerinden programladığı 12 modül içeren suluboya teknikleri eğitimini tamamlamıştır. 2019 yılında Bursa Terminal Fikir Sanat Atölyesi’nde karakalem çizim ve suluboya resim derslerine başlamıştır. Atölye çalışmaları COVID19 nedeniyle askıya alınmış olmakla birlikte devam edecektir.

2020-2021 yıllarında Gedik Üniversitesi ve Yükselen Çağ Wellbeing Akademi’nin programladığı Wellbeing Uzmanlığı Temel ve İleri Seviye Eğitimlerini tamamlayarak dönem birincisi olarak mezun olmuştur. Aynı tarihlerde Chopra Center Meditasyon Eğitimi Sertifikası’nı da almıştır.

2021 yılı Ocak-Mayıs arasında Gedik Üniversitesi ve Yükselen Çağ Wellbeing Akademi’nin programladığı Biyointegratif Nefes Temel ve İleri Seviye Eğitimlerine devam ederek mezun olmuştur.Dengede ve Mutlu Kalın