Blog

Fiziksel Wellbeing

Ağrı-Sızı Olmadan Her İstediğinizi Yapabiliyor musunuz?

Sağlıklı bir beden wellbeing/esenlik düzeylerimizin yüksek olmasında çok önemlidir.

İnsan sürekli değişen ve dönüşen bir canlıdır. Her gün yaptığımız seçimlerle bu değişim ve dönüşümü doğrudan etkileme fırsatımız olduğunu biliyoruz değil mi? Aslında bu fırsatı bir şansa veya şanssızlığa çevirmek bizim elimizde..

Örneğin taze yeşilliklerden yapılmış bol zeytinyağlı bir salata, baklagiller, balık gibi sağlıklı gıdalarla beslendiğimizde, hem bedensel hem de ruhsal olarak kendimize güzel bir yatırım yapmış oluruz ve iyi hissederiz. Ama tercihimiz kızartılmış patates, hamburger, kek ya da kremalı pasta olduğunda kan şekerimiz, kolesterol değerlerimizi yükseltir, gün içinde enerjimizi de azaltırız. Hatta yüksek doymuş yağlarla (örneğin pizza, kızartılmış patates, sosisli sandviç, hamburger gibi) beslendiğimiz bir hafta sonu bile beynimize yeterli kan taşınma kapasitesini azaltır ve uzun dönemde beyin fonksiyonlarımız geriler (Sağlıklı beslenme konusundaki paylaşımlarımı hem bloğumda, hem de öne çıkanlar sindirim sekmesinde bulabilirsiniz).

Sağlıklı beslenmenin yanısıra kaliteli ve yeterli uyuduğumuzda, günlük yaşamımıza egzersiz kattığımızda bedenimizin işleyişi de değişir (Uyku konusunu ayrıntılı paylaştım. Öne çıkanlarda uyku sekmesinde bulabilirsiniz. Egzersiz ile paylaşımlarıma da başlayacağım).

Her gün, hatta her an yaptığımız minik seçimler doğru  olduğunda fiziksel esenliğimizi yükseltir ve sadece kendimizin değil genlerimiz aracılığı ile gelecek nesillerin de fiziksel esenliğine etki edebiliriz. Hayvan çalışmaları epigenetik değişikliklerin birkaç batın sonrasına aktarılabildiğini göstermektedir.

Fiziksel wellbeing düzeyleri yüksek insanlar sağlıklarıyla daha ilgilidirler. Her gün yaptıkları doğru seçimlerle hem zinde ve enerjik hissederler, hem de daha az hastalanır ve daha uzun yaşama şansları olur.

Fiziksel wellbeing/esenlik düzeylerimizi nasıl yükseltebileceğimiz konusunda oldukça sık paylaşımlar yaptım ve birçoğunuzun gayet iyi bildiğinin farkındayım; ama yine de bir sonraki paylaşımımda bunun birkaç ana başlığını vereceğim.

Hep dediğim gibi “tekrar öğrenmenin temelidir”. Önce okuyarak, sonra uygulayarak ve nihai sonuçlarını gözlemlediğinizde, bu uygulamaları artık yaşamınızın vazgeçilmez parçası yaparak fiziksel esenliğinizi yükseltebilirsiniz.

Fiziksel  wellbeing düzeylerini yükseltmek için birkaç ipucu:

1) Doğru solunum yapın ve solunum egzersizlerini düzenli olarak hayatınıza ekleyin.

2) Düzenli meditasyon yapın.

3) Her gün en az 20 dakika fiziksel egzersiz yapın. Mümkünse açık havada, doğada yürüyün.

4) Sirkadyen ritme uygun yaşayın.

5) Kaliteli ve yeterli uyku uyuyun.

6) Taze, renkli, lifli ve bol bitkisel beslenin. Kırmızı eti azaltın. İşlenmiş ve doymuş yağ içeren gıdalardan uzak durun.

 Dengede ve mutlu kalın!


Kaynak: Wellbeing: The Five Essential Elements. Yazarlar: Tom Rath ve Jim Harter


Vahide Savcı

2022-06-30