Blog

Kobalamin (B12 vitamini)

B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerimizin üretimi, beyin ve sinir sistemi sağlığımız, DNA yapımı ve işlevi için kullandığımız çok önemli bir vitamindir. Kalp hastalığı, bunama vb. çeşitli kronik hastalıklarda önemli olan homosistein düzeylerinin düşürülmesinde de etkilidir.

B12 vitamini biftek, tavuk, hindi, yumurta, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Vücudumuzda emilebilmesi için mide asidine ihtiyaç vardır. Mide asidi B12 vitaminini besinlerden ayırır ve yine mide iç tabakasında yapılan intrinsik faktör dediğimiz proteinle birleşerek ince bağırsaklara doğru yol alır.

B12 vitamini ince bağırsaklardan emilir ve kana geçer. Eksikliğinde kansızlık, hafıza sorunları, el ve ayaklarda uyuşukluk, hareket ederken, yürürken denge bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkar. Tedavi edilmezse kalıcı sinir ve beyin hasarları olabilir.

Bitkisel beslenenlerde, mide asidi salgısı yetersiz olanlarda, asit baskılayan ilaç kullananlarda, intrinsik faktör salgılamayan bireylerde, ince bağırsağı kısaltılmış bireylerde, çölyak, inflamatuvar bağırsak hastalıklarında emilim sorununa bağlı eksikliği görülür.

Özellikle 65 yaşından sonra birkaç yılda bir B12 düzeylerini ölçtürmeliyiz. Normal düzeyler 160-950 pg/ml’dir. Ama 300 pg/ml’ye kadar olan değerler düşük kabul edilir ve B12 desteği almamız gerektiğini işaret eder.Dengede ve mutlu kalın!

 


Vahide Savcı

2023-04-02