Blog

Mesleki Wellbeing

Her Gün Yaptığınız İş Hoşunuza Gidiyor mu?

Genel olarak wellbeing düzeylerimizin belirlenmesinde sorulabilecek en temel sorudur. Hatta yukarıda belirttiğim 5 temel unsurdan en önemlisi olduğu da söylenebilir. Çünkü her gün meşguliyetlerimiz olur. Sosyal ilişkileriniz çok iyi, sağlık sorununuz yok, paranız yeterli ama her gün yaptığınız işi sevmiyorsanız, gününüzün büyük bir bölümünü stres altında geçiriyorsunuz demektir. Bu da uzun dönemde bir çok sağlık sorununa zemin hazırlar.

Günlük meşguliyetler mutlaka para kazandığımız etkinlikler olmak zorunda değildir. Emekli, ev hanımı, sosyal gönüllü, öğrenci vb olabiliriz. Önemli olan tüm günümüzü geçirirken uğraştığımız işlerin bizi mutlu hissettirip hissettirmemesidir.

Mesleki esenliği yüksek insanlar güne heyecanla ve sabırsızlıkla başlarlar. Önlerinde yeteneklerini kullanacakları ve kendilerini ileriye taşıyacak fırsatlarla dolu bir gün vardır.  Bu insanların yaşamlarında bir amaçları ve ona ulaşmak için de hedefleri vardır. Çoğunlukla bu kişilerin kendilerine örnek olan bir yönetici, lider veya onun coşkusunu paylaşan arkadaşları olur.  Bu insanlar fazla çalışmaktan kaçınmazlar ve çalışmaktan keyif alırlar.

Mesleki wellbeing düzeylerinin yüksek olması endişe ve depresyon riskini de azaltmakta ve kalp damar sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.Mesleki Wellbeing düzeylerinizi nasıl yükseltebilirsiniz?

1) Yeteneklerinizi her gün kullanın. İşyerinde veya genel olarak yaşamında yeteneklerini kullanan insanların, yeteneklerini geri plana itenlere göre yaptıkları işe bağlanma yüzdesi 6 kat yüksek, yaşamlarında kusursuz kaliteyi yakalama şansları da 3 kat yüksek bulunmuştur.

2) Çalışırken birlikte olmaktan hoşlandığınız kişi veya gruplarla daha yakın temasta olun. İş yerinde iyi arkadaşları olanların iyi iş çıkarma, yüksek esenlikle çalışma olasılıkları daha fazladır.

3) Amaçlarınızı, coşkunuzu paylaşan ve gelişmenizi teşvik eden bir kişi bulun ve onunla daha fazla vakit geçirin.

4) İşyerlerinde hoşnutsuzluğun en büyük nedeninin yöneticilerin çalışanlara ilgi göstermemesi olarak gösterilmiştir. Yöneticinin görmezden geldiği çalışanın o işyerine kayıtsız kalması, husumet duyguları beslemesi olasılığı %40 olarak bulunmuştur. Bu nedenle yöneticiler ve liderler, çalışanlarına ilgi gösterererek, onların düşüncelerini dikkate alarak çalışanların wellbeing düzeylerini yükseltebilir ve kurumsal başarı şanslarını artırabilirler.

Dengede ve mutlu kalın!

Kaynak: Wellbeing: The Five Essential Elements. Yazarlar: Tom Rath ve Jim Harter.


Vahide Savcı

2022-06-30