Blog

Pantotenik Asit (B5 Vitamini)

Bu vitaminin adı Yunanca “her yerden” anlamına gelen “pantothen” kelimesinden türemiştir. Hemen her besinde bulunur. En güzel kaynakları yumurta, avokado, yoğurt, mantar, et, tam tahıllar, baklagiller, brokoli, karnabahar gibi sebzeler, balık, patates, domates, mısır, ay çekirdeği, yer fıstığıdır. Pişirme ile tahrip olduğundan taze ve işlenmemiş besinlerle alınmalıdır.

Pantotenik asit kas ve sinir sisteminin (vagus siniri dahil) ileti molekülü olan asetilkolin ve melatonin sentezinde gerekli koenzim A’nın yapısında bulunur. Bu nedenle hem hormon sentezinde hem enerji üretiminde hem de sinirsel işlevlerde önemlidir.

Günlük ihtiyaç 5 mg’dır. Hemen her besinde bulunduğundan eksikliği çok nadirdir. İleri derecede beslenme bozukluğunda ortaya çıkabilir. Eksiliğinde yorgunluk, halsizlik, kusma, mide ağrısı, depresif ruh hali gibi belirtiler olabilir.

Herhangi bir toksik etki raporlanmamakla birlikte günde 10 gram üzeri alımlarda orta şiddette ishal ve mide bağırsak hassasiyeti olabilir.Dengede ve Mutlu Kalın!


Vahide Savcı

2023-04-02