Blog

Pridoksin (B6 Vitamini)

B6 vitamini suda erir; vücudumuzda 100’den fazla enzimin çalışmasına katkı sağlar. Besinlerden enerji üretiminde rol oynar. Histamin, serotonin, dopamin sentezinde aracılık eder. Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.

B6 vitamini homosisteinin düşürülmesine katkı sağlar ve kan pıhtılaşmasını sağlıklı hale getirir. Homosistein düzeylerinin yüksek olması damar sertliği ve koroner kalp hastalığı ile ilişkilidir.

B6 vitamini hücre çeperini hasardan korur ve serbest oksijen radikallerinin oluşmasını engelleyerek antioksidan etki sağlar.

Günlük gereksinim 1.3-1.4 mg’dır. Gebelikte 1.9 mg’a çıkar.

En çok et, balık, kümes hayvanları, ıspanak, patates, muz, avokado, ayçekirdeğinde bulunur. Pişirme, dondurma ve uzun süre saklama B6 vitamininin kaybına neden olur.

Kalın bağırsak bakterileri tarafından sentezlenebilir ve emilir.

Eksikliği ciddi yetersiz beslenme, emilim bozukluğu (ülseratif, kolit, Chron hastalığı vb), alkolizm, karaciğer hastalığı, hipertiroidi, İzoniazid ve hidrokortizon kullanımı gibi durumlarda görülebilir.

Eksikliğinde kolesterol metabolizması bozulur, damar sertliği ortaya çıkar ve buna bağlı kalp krizi, inme vb kalp-damar sorunları ortaya çıkabilir. Kansızlık, bağışıklık sisteminde zayıflama, depresyon ve nöbetler görülebilir. Epidemiyolojik ve hayvan çalışmaları B6 vitamininin kanser riskini değiştirebileceğine işaret etmekte ve, mekanizması bilinmemekle birlikte, diyetle yüksek B6 alımının kanser riskini azaltabileceği, az alımının da artırabileceği belirtilmektedir.

Genellikle günde 200 mg’a kadar güvenlidir. Ama uzun süreli yüksek doz alımda bulantı, kusma, ishal, çarpıntı ve ciltte döküntüler olabilir. Günde 2 gram ve üzeri megadoz alımlarda sinir hasarına bağlı hissizlik ve deride yaralar olabilir. Klinik çalışmalar günde 100 mg üzerinde kullanımın bir gerekçesi olmadığını da göstermiştir.Dengede ve Mutlu Kalın!

Kaynak: Kitap: Handbook of Clinical Neurology, Vol. 120 (3rd series) Neurologic Aspects of Systemic Disease Part II Jose Biller and Jose M. Ferro, Editors; Chapter 59, Hydrosoluble Vitamins.


Vahide Savcı

2023-04-02