Blog

SARI: Güneşin ve Neşenin Rengi

Sarı güneşin rengidir. Güneşin parlaklığı nasıl bizi mutlu ve neşeli hissettiriyorsa, sarı renk de aynı duyguları tetikler.

Sarı renk ana renklerden biridir. Nispeten uzun bir dalga boyu vardır (565-590 nm) ve bizleri duygusal olarak etkiler. Psikolojik etkisi en güçlü renklerden biridir.

Sarı mutluluk, pozitif duygu ve düşünceler, iyimserlik, özgüven duygularını yaratır.Bir çalışmada bir ofiste kapalı ortamda bulunan bireylere 3 dakika boyunca beyaz, kırmızı ve sarı renkli çiçekler gösterilmiş ve kendilerinde yarattığı duygu ve düşüncelerin yanısıra beyin, kalp beden kayıtları da alınmıştır. Sonuçlar sarı ve kırmızı renkli çiçeklere bakılmasının (beyazlara göre)  kalp hızı değişkenliğini artırdığı, neşe ve rahatlama yarattığını göstermiştir.

Sarı yaz mevsimini, kaygısızlık ve neşeyi simgeler.

Sarı renkli taksilerin mavi renge göre daha az kaza yaptıkları saptanmıştır. 2012-2014 yılları arasında Singapur’da yürütülen çalışma sonuçları sarı renkli taksilerin daha iyi görülme oranına bağlı olarak, her ay, 1000 takside 6.1 oranında daha az kaza görüldüğü ve kaza olasılığının %9 oranında düştüğü saptanmıştır.

Sarı rengin de bir çok tonu vardır. Açıklar, koyular, sıcaklar ve soğuk sarılar gibi. Sarı rengi doğru kullanmak çok önemlidir. Örneğin bazıları muhteşem safran sarısıyla çok iyi hissederken, bazıları da açık, güneş ışığı gibi parlak sarılar içinde dengede olur. Ancak sarının yanlış tonu kullanıldığında veya çok fazla sarıyla çevrelendiğimizde huzursuzluk, kaygı, sinirlilik, depresyon yaratabilir.


Sarı rengin güneş ışığını, güneş ışığının da mutluluk ve enerjiyi simgelediğini düşündüğümüzde özellikle müşterileri çocuklar olan firmaların sarı rengi değişik şekillerde kullanmaları mantıklı olur.

Sarı ayrıca fast-food zincirinde kırmızıyla birlikte sık kullanılmaktadır.  Kırmızının enerjisi ve sarının neşeli, motivasyonu yükselten yapısı birlikte kullanıldığında; mutluluğu, heyecanı, eğlenceyi artıracaktır. Ancak uzun süreli sarı renge maruz kaldığınız bir işyerinde çalışıyor olmanız duygusal dengenizi bozacaktır.

Sonuç olarak;

Sarı renk kırmızıya benzer şekilde enerjisi yüksek bir renktir. Mutluluk ve neşe verir. Sarının pozitif etkilerinden faydalanmak için doğru tonu, doğru oranı ve doğru mekanı seçmek çok önemlidir. Kıyafetlerimizde de tümüyle sarı renkle çevrelenmek yerine üzerimizde sarı bir aksesuar bulundurmak veya sadece bir parçası sarı olan bir kıyafeti tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Çünkü yoğun sarı kullanmak tam ters etki yaparak olumsuz ruh haline sevkedecektir.

Sarı renk doğru kullanıldığında tüm ayurvedik bünye tiplerinde dengeleyici etkisi olacaktır.

Dengede ve mutlu kalın!

Kaynaklar:

1) Hoa T-H, Chongc JK, Xiad X. Yellow taxis have fewer accidents than blue taxis because yellow is more visible than blue. PNAS, March 21, 2017, vol. 114 (12), 3074–3078.

2) Hu K, Rosa ED, Anderson AK. Yellow is for safety: perceptual and affective perspectives. Psychological Research, https://doi.org/10.1007/s00426-019-01186-2.

3) Elliot AJ. Color and psychological functioning: a review of theoretical and empirical work. Frontiers in Psychology, 1 April2015, Volume 6, Article368.

4) Karen Haller. The Little Book of Colour. 1. Baskı 2019.5) Kassia St Clair. The Secret Lives of Colour. 1. Baskı 2018.

Vahide Savcı

2022-04-12