Blog

Toplumsal Wellbeing

İçinde Bulunduğunuz Toplumu Seviyor musunuz; Toplumda Seviliyor ve Sayılıyor musunuz?

İnsanın “iyi” yaşaması ile “çok çok iyi” yaşaması arasındaki fark toplumsal wellbeing düzeyine çok bağlıdır. Toplumsal wellbeing düzeylerimizin iyileştirilmesi için öncelikle temel ihtiyaçların karşılanması gerekir. İçtiğimiz su, soluduğumuz havanın temizliği, güvenlik duygusu bunların başında gelir. Gece ve gündüz korkusuzca hareket edebilmek, çevre kirliliğinin çözüldüğü ortamlarda yaşamak toplumsal esenliğimizi yükseltir.

Yaşadığımız ortamda bol yeşil alan, park ve ormanların varlığı, sosyal olanakların fazlalığı, her türlü insana hitap edebilecek ve açık olabilecek alanlar, yürüyüş yolları, oyun yerleri önemlidir.

Toplumda sosyal projelere katılmak, diğer insanlara yardımcı olmak bizim wellbeing düzeylerimizi yükseltir.

Toplumsal wellbeing düzeyleri yüksek olan bireyler ait oldukları toplumla gurur duyarlar. Toplumdan aldıkları kadar verdiklerini de önemserler ve kalıcı katkılarda bulunurlar. Tutkularını, meraklarını başkalarıyla paylaşır ve onları da yönlendirerek toplumu geliştirmeye çalışırlar.

Toplumsal wellbeing düzeylerini yükseltmek için birkaç ipucu:

1) Kendi kişisel yetenekleriniz ve güçlü yanlarınızı keşfederek, bu özelliklerinizle içinde yaşadığınız topluma neler katabileceğinizi düşünün, plan yapın ve harekete geçin.

2) İçinde yaşadığınız toplumla ilgili tutkularınızı, meraklarınızı, planlarınızı çevrenizle, arkadaşlarınızla paylaşın ve onların bu konuda size yardımcı olmalarına izin verin.

3) Hiç vakit kaybetmeden bir sosyal etkinlik, sosyal sorumluluk projesi ya da içinde yaşadığınız toplumda geçerli bir sosyal aktivitede aktif görev almaya başlayın. Gruba katılın ve bir parçası olun.

Unutmayalım ki içinde yaşadığımız toplumu oluşturanlar bizleriz. Bizlerin tutum ve davranışları toplumun yapısını belirler ve doğal olarak kendi toplumsal esenliğimizi etkiler.

 Dengede ve mutlu kalın!


Kaynak: Wellbeing: The Five Essential Elements. Yazarlar: Tom Rath ve Jim Harter


Vahide Savcı

2022-06-30