Blog

Wellbeing Nedir

Türkçede “esenlik” olarak da adlandırılan “wellbeing”, sağlıklı bir beden, sevgi ve şefkat dolu ilişkiler, tatmin edici günlük meşguliyetler, sosyal ve finansal  açıdan güvende ve dengede olmak demektir.

Dünyaca ünlü araştırma şirketi Gallup’un 150 ülkede yürüttüğü; dünya nüfusunun %98’inden fazlasını temsil eden bir araştırmanın sonuçlarına göre “BİR HAYATI YAŞANMAYA DEĞER KILAN EN TEMEL UNSURLAR” 5 geniş başlık altında toplanabilmektedir:

1) Mesleki Wellbeing: Her gün yaptığımız işlerin veya meşguliyetlerin bizi mutlu hissettirip hissettirmediğiyle ilgilidir.

2) Sosyal Wellbeing: Yaşamımızdaki ilişkilerin ne kadar güçlü ve sevgi dolu olup olmamasıyla ilgilidir.

3) Toplumsal Wellbeing: Yaşadığımız toplumdaki ilişkilerimiz, güven duygusu ve sevilip sevilmediğimizle ilgilidir.

4) Fiziksel Wellbeing: Sağlıklı ve her gün istediklerimizi yapacak enerjiye sahip olup olmamızla ilgilidir.

5) Finansal Wellbeing: Ekonomik olarak ne kadar güvende olduğumuz ve bu konudaki becerilerimizle ilgilidir.İstatistiklere göre bu alanların en az birinde iyi durumda olanların oranı % 66, hepsinde iyi durumda olanların oranı ise %7 olarak bulunmuştur. Eğer alanların herhangi birinde bir sorun yaşanırsa genel wellbeing düzeylerimiz de bundan etkilenmektedir. Yaşamımızı değerlendirmede tam sonuca ulaşmak için, wellbeing düzeylerimizi yüksek tutmak için, hayatımızı yaşanmaya değer kılan unsurlar olarak bu alanların her birinde başarılı olmamız gerekmektedir. Sevindirici olan da, bu alanları iyileştirmenin elimizde olmasıdır. Dengede ve mutlu kalın!Kaynak: Wellbeing: The Five Essential Elements. Yazarlar: Tom Rath ve Jim Harter.


Vahide Savcı

2022-06-30