Blog

YEŞİL: Yaşamın ve Doğanın Rengi

Yeşil renk mavi ve sarının birleşmesiyle ortaya çıkar. Renk tekerleğinde ikincil renklerdendir. Yeşil rengin dalga boyu renk spektrumunda ortada yer alır. Dolayısıyla gözü yormaz ve çok kolay görülür.

Yeşil renk doğa ile ilgilidir; bize güven verir. Çok dinlendirici bir renktir. Denge ve uyumu çağrıştırır.

Günümüzde yeşilin hakim olduğu ormanlar ve parklar, sağlığı teşvik edici alanlar olarak görülmektedir. Yaşam alanlarının yakınlarında  veya komşuluğunda bol yeşil alanın bulunması zihinsel yorgunluk ve stresi azaltma, mahalleye daha kolay uyum, şiddet ve saldırganlıkta düşüş, suç oranlarında azalma, çoklu hastalıklarda azalma gibi bir çok faydalar  sağlamaktadır. Yeşil alan ile sağlık arasındaki pozitif ilişki özellikle sosyoekonomik yönden daha fakir olan kesimlerde, yaşlılarda ve  gün boyu evde kalanlarda daha belirgindir. Gelişmiş ülkelerde evlerin veya yaşam alanlarının hemen yanında doğal veya yapay yeşil alanların oluşturulması bir sağlık politikası olarak da görülmektedir

Yeşil renk üreme, sağlık, bolluk  ve cömertlik anlamları da taşımaktadır.

Yeşil rengin olduğu yerde su ve besin de bulunur ki bu da yaşam demektir. Latince yeşil “viridis” olarak ifade edilir. Viridis  büyüme ve yaşamın kendisini ifade eden bir çok kelimenin içinde olduğu büyük bir grubun parçasıdır.

Bir çok kültürde yeşil ilkbahar ve bahçelerle ilişkilendirilir. Müslümanlıkta yeşil cennetin rengidir.

Yanlış tonda yeşil ile bol miktarda çevrelenmek, örneğin iç mekanların bazı ağır formlarda yeşil ile yoğun boyanması,  durgun bir ruh hali ve can sıkıntısı yaratır. Yeşil renk yelpazesinin bir ucunda yaşam ve gelişme yer alırken; diğer ucunda çürüme ve bozulma ilişkisi vardır.

Günlük yaşamlarımızda yeşilin çok fazla çeşidiyle karşılaşırız.  Dolayısıyla rengin bizde oluşturduğu psikolojik etki daha çok tonu ve yoğunluğu ile ilgilidir. Örneğin su yeşili tazeleyici ve canlandırıcı bir etki gösterirken, zeytin yeşili daha ağır ve daha durgun bir psikoloji oluşturabilir.

Limon yeşili çok rahatlatıcı ve dinlendiricidir. Bu yeşilin içindeki sarının miktarı bu renge canlılık ve enerji verir; canlandırıcı, motive edici, ferahlatıcı ve lezzetli olabilir. Biraz ilhama, yaratıcılığınızın yükselmesine ihtiyacınız varsa limon yeşilinden faydalanabilirsiniz.

Yeşil rengi günlük yaşamlarınızda farklı tonlarıyla kıyafetlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ticari ortamlarda yeşil güven, sağlıklı olma  ve rahatlık duygusu yarattığından sağlık, gıda, yeme-içme veya spor alanlarında sık kullanılır.

Bazı toplumlarda  yeşil kıskançlık ve parayla ilişkilendirilmektedir.Dengede ve mutlu kalın!Kaynaklar:1) Karen Haller. The Little Book of Colour. 1. Baskı 2019.

2) Kassia St Clair. The Secret Lives of Colour. 1. Baskı 2018.

3) Mitchell R, Popham F. Eff ect of exposure to natural environment on health inequalities: an observational population study. Lancet 2008; 372: 1655–60Fotoğraf: Karol D: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/cim-sahada-beyaz-papatya-409696/


Vahide Savcı

2022-05-31