Blog

Zihnimizi Dinlendirelim ve Yaşamımıza Bol Sevgi Katalım

Sağlıklı yaş almak hiç de zor değil başlıklı yazımın son bölümüne geldik.

Bu bölümde en az önceki bölümlerde yazdığım maddeler kadar önemli olan zihnimizi dinlendirmekten kısaca bahsedeceğim. Gün içinde zihnimizden yaklaşık 65.000 düşüncenin geçtiği ifade edilmektedir. Düşünce trafiğimiz bu hızla akıp giderken zihnimize sakin bir limana ulaşma şansı vermeliyiz. Bunu değişik şekillerde yapabiliriz. Örneğin günlük aktivitelerimiz sırasında farkındalığımızı yükseltebiliriz. Yürürken, yemek yerken, bulaşık yıkarken, bir arkadaşınızla sohbet ederken, bir projeyle meşgul olurken tamamen o anda olmak zihnimizi çöp düşüncelerin etkisinden bir miktar arındıracaktır. Düşünmeyi bırakamayız, fakat an’a odaklandığımızda akışımızı yavaşlatırız.

Günlük meditasyon deneyimleri de çok faydalıdır. Birçok meditasyon tekniğinden (görsel, yönlendirmeli, budist, mantra meditasyonları gibi) kendinize en uygun yöntemi seçerek günlük rutinleriniz arasına almanız, içinizdeki huzur ve mutluluk alanını keşfetmenize, içsel sessizliğinize kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Meditasyon bedenin kendi içsel aklının yeniden keşfedilmesinin bir yoludur. Bir inanç sistemi değildir. İnanmasanız da rutinleriniz arasında aldığınızda meditasyonun faydalarını mutlaka görürsünüz. İki ay boyunca her gün düzenli olarak en az 20 dakikalık meditasyon yapmanın anksiyete, depresyon ve öfke duygularını azalttığı, dikkati artırdığı, odaklanmayı kolaylaştırdığı, bağışıklık sistemini uyardığı, telomerleri uzattığı, kısacası genel olarak iyi olma halimizi yükselttiği bilinmektedir.

Bunlara ek olarak yaşamımızda sevgi ve şefkat dolu ilişkilere bolca yer vermek de sağlıklı yaş almada çok önemli bir faktördür. Harvard araştırmacılarının 80 yıl boyunca, Harvard öğrencileri ile Boston’un en fakir mahallerinde büyüyen gençleri izledikleri bir araştırmanın sonucu, yaşamlarında sağlıklı ve güçlü ilişkiler olanların daha az kronik fiziksel ve zihinsel problemleri olduğunu ortaya koymuştur.

Sevgi yaşamlarımıza kattığımız bütünleştirici, tamamlayıcı bir sostur. Yaşamımızın diğer alanlarında herşeye sahip olabiliriz, ama sevgiyle beslenmeyen bir yaşam kurumakta olan bir ağaca benzer. Erken yaşlanır ve ölür.

Yaşamınızda bol sevgi olması dileğimle.

Dengede ve mutlu kalın!


Vahide Savcı

20/08/2021